Anti SEO Sonucu Sıralama Kaybı Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçe’ye çevrilen SEO, markaların kendi web sitelerine yaptırdıkları bir işlem olarak bilinmektedir. SEO, söz konusu web sitesinin Google gibi arama motorlarında en üst sıraya çıkmasına yardımcı olurken bu hizmeti veren bir çok ajans firması bulunur. Bu firmalar ile süreli olarak anlaşma sağlayabilmek mümkün olurken, SEO danışmanlık hizmetlerini alarak web sitesi sahibinin bu çalışmaları kendi yapabilme imkanı da doğmaktadır. SEO terimi ile bağlantılı olan ve anti SEO olarak web sitelerinde uygulanan bir işlem, web sitesinin sıra kaybetmesine neden olur. Anti SEO sonucu sıralama kaybı nedir? ve nasıl anlaşılır? Sorularına cevaben bazı etmenlere dikkat etmek gerekir.

Backlink Anti SEO

Anti SEO tekniklerinde en sık başvurulanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Alakasız olan anahtar kelimeler web sitesinin sıra kaybetmesine neden olurken backlinklere bu işlem uygulanmaktadır. Yoğun bir şekilde alınmış olan bu backlinkler Google gibi arama motorlarında web sitesine hızlı bir sıra kaybı yaşatmaktadır. Bu durumdan kurtulabilmek adına web sitesi dışında gerçekleştirilen SEO çalışmalarını almak gerekir. Sıkı takip altında tutulması ile beraber anti SEO durumunu devre dışı bırakmak ve yeniden arama motorlarında web sitesini en üst sıraya çıkarmak mümkün olur. Bunun yanı sıra içeriklerde meydana gelmiş olan anti SEO çalışmalarına da dikkat etmek gerekir.

Yanlış Teknik Kullanımı

Anti SEO uygulamaları sonucunda Google vb. birçok arama motorunda web sitesinin sıra kaybetmesine neden olan etmenlerden bir tanesi de yanlış teknik kullanımıdır. Mağduriyet üzerinden para kazanan kişilerin ya da kurumların gizli saklı uyguladıkları bu işlemler, işe yarar gördükleri tekniklerin web sitelerinde uygulanması ile başlar. SEO uzmanlarına danışmadan üçüncü bir şahıstan öğrenilen tekniklerin web sitesine uygulanmış olması hızlı bir şekilde anti SEO’nun oluşmasına ve sıra kaybı yaşanmasına neden olur. Bunun yanı sıra Google Search Console ile yapılabilecek birçok anti SEO işlemi de bulunmaktadır. Web sitesi bilgilerine sahip olan başka bir kişinin Google Search Console kullanarak anti SEO’yu devreye sokması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir