Bloglardan Link Almak Yararlı Olur Mu?

Web sitelerinin arama motorları üzerindeki sıralamasını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise link almak olarak da bilinen backlink’lerdir. Kaliteli ve güvenirliği yüksek sitelerden alınan backlinkler kendi web sitenize büyük faydalar sağlayabileceği gibi, yanlış stratejiler ile alınan linkler ise sitenizin ziyaretçi ve sıralama kaybetmesine sebep olabilir. Peki, Bloglardan Link Almak Yararlı Olur Mu?

Backlink Alma

Bir internet sitesi ister dijital pazarlama ister içerik üretimi amaçlı kullanılıyor olsun, mutlaka SEO adı verilen arama motoru optimizasyonu kurallarına uymak zorundadır. Arama motorlarının isteklerine uyan web sitelerinin zaman içerisinde yükselişe geçeceği, daha fazla kullanıcıyla etkileşime geçip ziyaretçi sayılarını arttıracağı bir gerçektir. Bu konuda başka sitelerden kendi sitenize link almanız önemli bir hamle olacaktır. Google gibi arama motorları linklerin doğal bir yolla alınması gerektiği üzerinde durur ve parayla satılan backlink’lere pek iyi gözle bakmaz. Ancak doğru bir yaklaşım ile bu dezavantajı avantaja çevirebilmek mümkündür. Kritik olan nokta linkin alınacağı sitenin ne durumda olduğu, otoritesinin ne kadar yüksek olduğudur.

Hangi Tür Sitelerden Link Alınmalıdır?

Ziyaretçi sayısı diğer sitelerden daha fazla olan, kullanıcı etkileşimi yoğun siteler Google gibi arama motorları nezdinde otoriter sitelerdir. Kendi web sitenizin bu tür platformlarda linkinin paylaşılması SEO açısından önemlidir. Özellikle sizin faydanıza olacak bir anahtar kelime eşliğinde paylaşılan linklerin sitenize geri dönüşü daha etkili olacaktır. Warez, adult, bahis içerikli web platformları tercih edilmediği sürece bu etki gözlemlenebilir şekilde göz önünde olacaktır. Peki, hangi sitelerden link alınmalı? Bloglardan Link Almak Yararlı Olur Mu? Blogspot, WordPress gibi oluşumlar tarafından sitenize bağlantı verilmesi zarar değil fayda getirecektir. Çünkü blogspot ve wordpress’in blog yapıları arama motorlarıyla senkronize bir yapıya sahiptir. Yine de en az iki senelik, sürekli ve kaliteli içerik paylaşımı yapan, kullanıcı etkileşimine değer veren otoriter blogların tercih edilmesi önemlidir. Bu linkler header veya footer alanlarında da verilebilir; ancak bağlantının doğal bir şekilde anahtar kelime üzerinden makale içerisinde alınması web sitenizin sıralamasını yükseltebilecek bir etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir