E-Ticaret Sitelerinde Canonical Etiketinin Önemi

Bu içeriğe oy verin

E-ticaret sitelerine ait olan SEO çalışmalarında web sitesi sahiplerinin uygulamaları gereken adımlardan biri Canonical URL ya da Canonical etiket kullanımıdır. Arama motorları içerisinde söz konusu web sitesinin daha iyi bir şekilde indekslenebilmesi için gerekli olan bu çalışma, aynı zamanda sayfa değerini de arttırmaktadır. E-ticaret sitelerinde Canonical etiketinin önemi sebebi ile bu etiket kullanımı mutlaka yapılmalıdır.

Canonical Etiketi Nedir?

Bir web sitesi içerisinde farklı sayfalarda mevcut olan aynı içeriğin, arama motorları tarafından hangisinin en üst sırada olacağına ve asıl sayfa olarak gösterileceğine karar verilmesine yardımcı olan etikete Canonical etiket denir. Bir ürüne ilişkin olarak beden, renk ya da diğer özelliklere göre benzer bir sayfa oluşturulduğu zaman, sayfa içeriği de aynı olacağından ötürü bu etiketin kullanılması gerekir.

Canonical Etiket ile 301 Yönlendirme Arasındaki Farklar

E-ticaret sitesindeki bir ürün ile ilgili varyasyon sayfaları hazırlandığı zaman benzer kategoriler meydana gelmektedir. Bu sayfaların hepsinin web sitesi üzerinde yer alması isteniyorsa kopya içeriğinin meydana gelmemesi için Canonical etiket kullanılması gerekir. Bunun aksine benzer bir sayfanın yayından kaldırılması isteniyorsa, 404 hatasının görülmemesi için 301 yönlendirmesinin uygulanması gerekir.

Canonical Etiketinin Kullanım Durumları

Canonical etiketi e-ticaret sitelerinin SEO çalışmaları esnasında uygulanması gereken bir işlemdir. Bu işlemin uygulanma durumları ise; ürün varyasyonları, farklı kategoriler içerisinde yer alan aynı ürün sayfaları, devam sayfaları, benzer içerikler ve mobil ya da alt alan adlarıdır. E-ticaret sitesi kurulurken ya da kurulduktan sonra yapılabilecek olan SEO çalışmasına mutlaka Canonical etiketi dahil edilmelidir.

Canonical Etiketinin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aynı içeriğe sahip ya da benzer sayfalarda Canonical etiketi kullanıldığı zaman, diğer sayfaların kaldırılmamasına özen gösterilmelidir. Canonical etiketi söz konusu sayfanın arama motorunda hangisinin ön plana çıkacağını gösterdiği için, diğer sayfaların web sitesinde bulunmasına dikkat edilmelidir. Söz konusu sayfaların başka sitelerden link yönlendirmesi alması durumunda ve bu sayfaların kaldırılması halinde ziyaretçiler 404 hatası ile karşılaşırlar. Bu durum da potansiyel trafiğin düşmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir