Google İçin SEO Nedir?

Web sitelerinin yegane amacı organik hit alarak popülerliklerini sürdürmek ve sürekli olarak ileri taşımaktır. Bu sebeple de ilgili bulundukları anahtar kelime öbekleri Google gibi arama motorlarında aratıldığı taktirde kelime öbeği ile site içeriği arasında ki ilişkiye göre belli bir sıralamada gösterilir. Bu sıralamayı üst sıralara taşımak organik hit almanın en iyi yoludur. SEO çalışmaları ile bu sıralamayı üstlere taşımak mümkündür. Peki, Google için SEO nedir?

SEO Nedir?

SEO İngilizce olarak search engine optimization yani Türkçe de arama motoru optimizasyonu olarak bilinir. Bu bir web sitenin Google da üst sıralama çıkmak için düzenlenmesi gereken parametrelerinin bütünüdür. Web sitesini arama motorunun botlarının rahatlıkla bulabileceği ve ilgili konuyla bağlantılı olduğunu anlayabileceği şekilde inşa etmek gerekir.

Web Sitesinde ki Yapısal Kontroller

Google bir web sitesi içinde birçok farklı noktayı kontrol ederek sıralamayı çıkartmaktadır. Öncelikle web sitesinin tema kodunu Google botları kontrol ederek tema içerisinde hata olup olmadığına bakar. Web sitesi kodları ne kadar hatasız ise o kadar yüksek puan alır. Bunun sebebi Google kendi kullanıcılarına her zaman en doğru ve en kaliteli işi göstermek istemesidir. Eğer temada herhangi bir kod problemi yoksa web sitesinin genel içeriği kontrol edilir. İçerisinde ki gönderilerin birbiri ile alakası, gönderi sıklığı gibi konular irdelenir ve web sitesinin spam olup olmadığını kontrol eder. Burada web sitesinin sitemap, hakkımızda, iletişim gibi sayfaları da gözden geçirilir.

İçerik Kontrolleri

Web sitesinde herhangi bir spam belirtisi yoksa Google botları web sitesi içinde ki yazıları kontrol etmektedir. Bu makale ve yazılarda ki anahtar kelimeleri, başlıklarda geçen kelime öbekleri incelenerek web sitesinin sayfalarının ve bütünün konusu ve kategorisi belirlenir.

Medya Dosyaları Kontrolü

Web sitelerinde yapılacak son kontroller ise Google botları tarafından medya dosyaları üzerinde yapılır. Bunlar resim ve video gibi dosyalardır. Bunların da kontrolü yapılır, alt metinleri, etiketleri gözden geçirilerek ilintili olduğu kategori ve konular belirlenir. Bütün bu kontroller sonucunda web sitesine ilişkili kategorisine göre bir puan verilir. Bu puanda sıralamasını belirleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir