Görseller İçin SEO Ayarları Nelerdir?

Görseller İçin SEO Ayarları Nelerdir?
Bu içeriğe oy verin

Bir web sitesinin optimizasyonu esnasında gözden kaçan en önemli detaylardan biriside görseller üzerinde yapılacak olan SEO çalışmalıdır. Bir çok kişiler tarafından önemsenmeyen bu nokta aslında oldukça önemli ve fark yaratacak bir basamaktır. Web sitelerinin görseller için SEO ayarları nelerdir?

Özgün Görsel Kullanın

Web sitelerinin en önemi SEO aşaması mutlaka her içeriğin özgün olmasıdır. Özgün metinden yazılmış bir içeriğe de mutlaka özgün görsel gereklidir. Burada kendi çekimini yaptığınız görselleri kullanabileceğiniz gibi stok fotoğraf sitelerinden de faydalanabilirsiniz. Bir çok ücretli veya ücretsiz stok fotoğraf sitesinden görselleri alarak kullanmak mümkündür. Bu hem görselin özgün olmasını, hem kaliteli olmasını sağlayacaktır. Google içerisinden görsel araması yapmak ve kullanmak çok büyük hata olur.

Görsel Adını Düzenlemek

Görsel ismini düzenlemek de görsel üzerinde ki SEO aşamalarından kritik olanlarından birisidir. Burada görselin adını mutlaka anahtar kelime öbeğini içerek şekilde yazmak gerektiğidir. Fakat görselin adını yazarken kelimeler arasına boşluk bırakılmamalıdır. Burada bir tire işareti yada alt çizgi işareti kullanarak kelimeler birbirine bağlanır. Aksi taktirde boşluk verilirse kelimeler birbirine yapışacağı için anlamsız bir öbek ortaya çıkar.

Alt Etiketleri Kullanmak

Görseller içerisine etiket yerleştirmek mümkündür. Google yaptığı incelemelerde görselin isminden sonra mutlaka alt etiketlerine de dikkat edecektir. Peki burada nelere dikkat etmek gerekir. Alt etiketleri az ve öz seçilmeli konu ile ilgili nokta atışı olmalıdır. Gereğinden fazla çok sayıda alakasız etiket yerleştirmek görselin spam olarak algılanmasına sebep olabilmektedir. Alt etiket ile beraber metin içerisinde ki görselin üstünde ve altında ki yazıların görseli işaret etmesine dikkat edilmelidir. Google görselin kendisinden ziyade bu alt etiketlere ve etrafında ki metinlere göre karar verir.

Görsel Boyutlarını Düzenlemek

Özel bir amacınız yoksa görsel boyutlarını ve görselin kapladığı alanı (mb olarak) düşürmeye özen gösterin. Yüksek pikselli görseller yavaş açılarak kullanıcıların yaptıkları ziyaretlerden vazgeçmesine yol açabilmektedir. Bu sebeple görseller hızlı açılmalı, görüntü kalitesi iyi olmalı ve fazla yer kaplamamalıdır. Bunlar için görsellerin .jpg yada .png uzantılı olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir