HTTP HTTPS’ye Nasıl Çevrilir?

Güvenli Metin Aktarma Protokolü olarak bilinen https eklentisi son dönemlerde web sitelerinin sıklıkla tercih ettikleri bir etken olarak teknolojik gelişmeler arasında yer almaktadır. Eski kullanım alanı ile http olarak bilinen ancak SSL sertifikalarının ve SEO çalışmalarının web sitelerine entegre edilmesi ile beraber https eklentisine aktarılan veriler, analiz raporlarında yeni bir avantaj oluşturmaktadır. Http https’ye nasıl çevrilir? Sorusuna cevaben web sitesi sahiplerinin bazı adımları uygulamaları gerekir. Https eklentisi web sitelerinde birçok yarar sağlamakla beraber, avantaj da elde edilmektedir. Güvenlik, sıralama faktörü, referans verileri, performans artışı gibi pek çok avantaj, web sitelerinde https eklentisi ile elde edilebilir.

SSL Sertifikası Seçme ve Kurma

Http eklentisinden https eklentisine geçebilmek için öncelikle web sitesine SSL sertifikası almak gerekir. Bu sertifika web sitesinde gezinen kişilerin hem finansal hem de kişisel verilerinin korunmasına yardımcı olur. Google 2048 bit ya da daha üzerindeki değerde yer alan bir sertifikanın kullanımı tavsiye edilirken, web sitesi sahibinin bu sertifikanın seçimi yapması web sitesine kurması gerekir. Alan Adı Doğrulaması ile satın alınabilecek SSL sertifikasının, web sitesinde kurulumu yapılırken CSR dosyasına ihtiyaç duyulur. Site sunucunun Cpanel kısmının altında yer alan SSL/TLS kısmında oluşturulacak olan bu dosya ile beraber söz konusu web sitesinin SSL sertifikası kurulumu tamamlanır.

SSL Sertifikasını HTTPS’eye Yönlendirme

Web sitesinin bir önceki kullanım alanı olan http üzerindeki trafiğin tamamının https’eye yönlendirilmesi gerekir. SSL sertifikasının kurulumunun tamamlanması ile beraber https eklentisi ile güvenilir bir şekilde çalışması adına yönlendirme işlemi uygulanmalıdır. Apache sunucusunu kullanan web sitesi sahipleri için yönlendirme işlemi; .htaccess dosyasına “RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 RewriteRule ^(.*)$ https://www.yoursite.com/$1 [R=301,L] ” kodunun girilmesi ile olur. Nginx sunucusunu kullanan web sitesi sahipleri için yönlendirme işlemi; Nginx Confing dosyasına “server { listen 80; server_name domain.com www.domain.com; return 301 https://domain.com$request_uri; }” kodunun girilmesi ile olur. WordPress sunucusunu kullanan web sitesi sahipleri için ise eklenti kurulması ile ya da sunucu düzenlemesi ile yönlendirme işlemini yapabilmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir