Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing kavramı uzun süredir farklı şekillerde ve farklı kanallarda kendini gösteren bir kavramdır. Günümüzde özellikle sosyal medya platformlarında sıklıkla rastlanan Influencer Marketing, özellikle İnstagram ve Twitter’da yaygın olarak yapılıyor. Peki ınfluencer marketing nedir? İşte detaylar:

Influencer Marketing Ne Anlama Geliyor?

Influencer Marketing, tanınmış kişiler veya hesaplar ile belirli bir ürünü ya da markayı tanıtmak için yapılan çalışmalara denilmektedir. Bu tanıtımlar eski ya da yeni pazarlama kanalları üzerinden yapılabilir. Influencer Marketing ile güncel ve modern içeriklerin tanıtımı yapılabildiği gibi kampanyaların tanıtım ya da pazarlamaları da yapılabilir. Bir ürünün ya da markanın tanıtılmasından ayrı olarak Influencer Marketing çalışmalarında tanıtılacak olan hesap ya da kişiler ile ortaklık yapılarak işlem gerçekleştirilir.

Avantajları Nelerdir?

Influencer Marketing çalışmalarının firma ya da kişilere bir takım yararları vardır. Bu yararlar arasında uzun vadede yatırım getirisi ve hedef kitlenin genişlemesi yer almaktadır. Bu çalışma ile ürünün pazarlandığı hedef kitle genişleyebilir ve tüketicilerin satın alma kararları doğrudan etkilenir.

Hedef Kitle

Influencer marketing çalışmalarında hedef kitle çok önemlidir. Hedef kitlenin doğru olarak belirlenmesi ve hitap edilecek olan hedef kitleye uygun olarak içeriklerin hazırlanması bu anlamda önemlidir. Influencer marketing çalışmasında daha önce ulaşılamayan kitlelere ulaşılabilir ve daha önceden yapılan çalışmalarda etkilenmeyen kitlelerin fikirleri değişebilir. Tanıtımı yapılacak olan marka ya da ürünün kendi hesapları ile iletişime geçmek ve bu kişilerle çalışmaya başlamak daha büyük hedef kitlelere ulaşılmasına olanak sağlar. Influencer marketing çalışmalarında belirli bir kitleye yönelik çalışmalar yapılabileceği gibi birden çok kitleye yönelik de çalışmalar yapılabilir. Bu çalışmalar her sektörde ve her tür firmada uygulanabilecek olan çalışmalardır.

Adblocker Sistemi

Influencer marketing çalışmaları içerisinde tamamen orijinal ve organik olarak paylaşımlar yapılır. Bu yüzden Adblocker gibi yazılımların engelleri ile karşı karşıya gelinmez. Adblocker gibi yazılımlar bazı paylaşımları engelleyebilir ve içeriklerin görüntülenme sayılarını bu anlamda düşürebilir. Banner, retargeting gibi Adblocker yazılımlarına takılan reklamlar, içeriklere erişimi kısıtlayabilir. Influencer marketing çalışmalarında bu anlamda bir sorun yaşanmaz ve içeriğin kısıtlanması ya da engellenmesi gibi durumlar oluşmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir