PBN: Link inşası için en güvenli SEO yöntemi

PBN: Link inşası için en güvenli SEO yöntemi
Bu içeriğe oy verin

Özel Blog Ağı olan PBN kullanarak sıralama elde etmek için en etkili SEO teknikleri arasında yer alır. Usulüne uygun bir şekilde inşa edildiğinde yıllarca sorunsuz bir şekilde çalışabilir. -Ki yazarın değişik sektörler için kurduğu PBN yapıları yıllardır çalışmaktadır.-

SEO hizmeti verirken uygulanan her yöntemde olduğu bu yönteminde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.  Gelin bunları inceleyelim.

Avantajları;

 • Özel blog ağları (PBN) Google’da ilk sayfa hedefinize varmanıza yardımcı olur.
 • Özel blog ağları (PBN) ile backlinklerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Özel blog ağları (PBN) tanıtım yazıları, backlink satışı ya da satış ortaklığı gibi yöntemleri ile para kazanmanızı sağlar.

Dezavantajları;

 • Özel blog ağları (PBN) ilgi ister, yönetilmesi gerekir.
 • Özel blog ağları (PBN) eğer yanlış tekniklerle uygulanırsa sitenizin ceza almasına dahi sebep olabilir.
 • Özel blog ağları (PBN) ana sitenizden dönüşüm sağlanmadığında pahalı bir yatırım olabilir.

PBN projesine girerken her SEO uzmanı ya da ekibinin beklentileri ortaktır. Yüksek kalitede bir kaç PBN inşa edip ana sitenin yükselişinde büyük katkılar sağlamak ilk amaçtır. Sonrasında hiç bir ceza almadan yıllarca kullanmak, ve bunlar olurken arkada hiç bir iz bırakmamakta ana hedefler arasındadır.

Peki bu hedeflere ulaşırken SEO hizmeti hedeflerinden sapmadan nasıl ulaşabiliriz? Gelin bu konuyu inceleyelim

1.Adım: Hedef ya da sektörünüzle alakalı yüksek kaliteli domain satın alın.
Biraz yüksek ücret ödemeniz gerekse de oldukça güçlü bir link altyapısı sunacaktır. Öyle bir domain olmalı ki, insanlar barındırdığınız siteye link vermeyi düşünmeliler.

Alınabilecek domain için örnek değerler şöyle olmalıdır;

 • Link veren domain sayısı (Referring Domains) 100-150 arası. Tabi bu sayı ne kadar çok olursa o kadar iyi olur.
 • Link veren domainlerin özellikleri: Toplam link veren domain sayısı için 10 ila 20 tanesinin otoriter sitelerden olmasına dikkat edin. Oldukça faydasını göreceksiniz. Peki otoriter site derken neyi kastediyorum? Bazı örnek değerleri şöyle:
 1. Domain Authority (DA): 65-90
 2. Page Authority (PA): 25-55+
 3. Domain Rating (DR): 65-90
 4. Domain Yaşı: 5-20+
 5. Ve ilk kayıt tarihinden itibaren hiç düşmemiş olmalıdır.

Ücretli bir çok alternatif olmakla birlikte bu tarz domainleri Godaddy Açık Artırma sayfalarında bulabilirsiniz.

2.Adım: Sitenizi güvenilir bir hosting firmasında barındırın. 
PBN projeleri için özel olarak satılan PBN hostlardan uzak durmanızı özellikle belirtmem gerekiyor. PBN’lere özel hostlarda site barındırmak “Google beni yakala” diyerek beklemekten farksızdır. Türkçe bir PBN kuracaksanız Güzel Hosting, Veridyen ya da MegaTR gibi firmaları tercih edebilirsiniz.

Hosting hizmetini yukarıdaki firmalara ek olarak değişik lokasyonlar edinmek adına uptime’ı yüksek, sunucu limitleri makul oranlarda olan firmalardan da alım yapılabilir. 

3.Adım: İlgi çekici bir tema edinin ve kaliteli içerikler yayınlayın.
PBN projesini sokağa atılan para olarak görmeyin, ana siteniz gibi özen gösterin. Network’ünüz güçlendikçe fazlası ile geri getirecektir. O yüzden hem tema için, -eğer makale satın alımı yapıyorsanız- hem de sitede yayınlanacak kaliteli yazılar için cimri davranmayın. 1000 kelime için 50 lira ödediğim yazılarda oldu. Emin olun o sitedeki en yüksek ziyaretçi çeken yazı hala o yazıdır.

5-10 tane kaliteli yazı ile başlayabilirsiniz. Bu yazılarda sektörünüzdeki otoriter sitelere link verin. Örneğin PBN içindeki niş siteniz mobilya sektörünü hedefliyorsa, Vivense.com, Berrak Mobilya, Enza Home, Bellona gibi sitelere link verin. Buradaki amaç niş sitemizi sektörün en güçlü siteleri ile ilişkilendirmektir. 

4.Adım: Link satışı için hazırlıklarınızı yapın.
Hazırlıklar arasında On-page SEO yani iç SEO kriterleri yer alır. Hem temanızın hem de içeriklerinizin iç SEO standartlarını karşıladığında emin olun. Akabinde sitenizden backlink talep edecek potansiyel iş ortaklarınızı bulmalısınız. Bunun için R10.net tarzı platformları kullanabilirsiniz.  Birebir iletişim kurmayı tercih ediyorsanız, sektörünüzde yayın yapan bloglar e-ticaret sitelerine e-mail ya da sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Niş sektörünüzle alakalı diğer potansiyel müşterileri Google üzerinden bulabilirsiniz. Bunun için size önerim allintitle parametresi ile arama yapmanızdır.

Örnek: allintitle:”yatak odası takımları”

Sonuçları incelerken MOZbarı eklentisinden faydalanabilirsiniz. Böylece sadece yüksek DA/PA değerlerine sahip siteleri inceleyerek zamandan kazanabilirsiniz.

Elde ettiğiniz sitelerin iletişim bölümünden ya da yayınladıkları e-mail adreslerine sitelerini tanıtmak istediğinize bir e-mail gönderebilirsiniz. Olumlu geri dönüş sağladığınızda herhangi bir ücret talep etmek yerine ana sitenize link talep etmelisiniz. Yani yüksek DA/PA değerli sitenizde yayınlanacağınız yazı ile karşı tarafı desteklerken, siz de ana siteniz için aynı sektörden kaliteli bir link almış olacaksınız. İngilizce ve İspanyolca içerikli sitelerde bu işlemde büyük başarı sağlarken ülkemizde biraz zaman alıp, zor yürüyebiliyor.

Not: Ana sitenize yüksek kaliteli PBN’lerden backlink sağlamayın. Bu alan adlarını sektörünüzdeki kaliteli sitelerden backlink almak amacıyla kullanacaksınız.

Elde ettiğiniz yüksek kaliteli domain ile bir çok bağlantı elde edebilirsiniz. 1 PBN siteden ana sitenize 10 kaliteli bağlantı edinseniz bile emin olun buna değer.

5.Adım: Durulayın ve tekrar deneyin.
Yukarıdaki yöntemi tekrar ederek 5 tane yüksek kaliteli domain ile bir PBN oluşturduğunuzu var sayarsak, en az 50 tane bağlantı elde edebilirsiniz.

Bu yöntemin avantajlarını şöyle sıralayabilirim:

 1. Onlarca ya da yüzlerce siteden PBN’i yönetmekten daha az zaman ve para harcarsınız.
 2. PBN kaynaklı ceza alma riskiniz ortadan kalkar.
 3. İlk seviye (Tier 1) bağlantılarınızda bir iz bırakmamış olursunuz.
 4. PBN dahilindeki sitelerden ikişer ya da üçer link/tanıtım yazısı sattığınızda yatırdığınız parayı geri kazanabilirsiniz.


PBN kullanarak yüksek kaliteli backlinkler kazanmanın en kolay yollarından biri budur. Bu yöntemden daha yüksek oranlı geri dönüşler sağlamak isterseniz ingilizce dilindeki niche sitelerinizde kullanın. 

Bir çok PBN’e sahip olsamda link/tanıtım yazısı satışlarını küçük bir kısmında yapıyorum. SEO hizmeti konusunda biraz septik düşünen SEO uzmanları için PBN’i güvenli kullanmanın yolu belki de budur 🙂

Soru ya da yorumlarınız varsa yorum olarak gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir