SEO Analiz Nasıl Yapılmaktadır?

Dijital pazar trendini yakalayabilmek ve rekabet ortamında fark yaratabilmek adına şirketlerin web sitelerinde SEO çalışmalarından yararlandıkları bilinmektedir. SEO çalışmalarının bir parçası olan SEO analizi, bu konuda nasıl bir işlem yapılması gerektiğinin bilgilerini verir. SEO analizi nasıl yapılmaktadır? sorusuna cevaben bir kaç adımda işlemin nasıl işlediği anlaşılabilmektedir.

Sayfa Listesi

SEO analizine başlarken öncelikli olarak web sitesinde yer alan bütün sayfaların listesinin alınması gerekir. Bu liste kullanılarak sayfa taraması yapılabilmektedir. SEO analizi yapabilmek için gerekli olan yazılım bilgisayara indirildikten sonra site çubuğuna ana sayfa adresi girilir ve tarama işlemi başlatılır. Bu işlem bittikten sonra HTML filtresi seçilir ve “export”a basılarak sayfa excel formatında bilgisayara indirilir.

Anahtar Kelime

Bilgisayara indirilmiş olan Excel dosyası açılır ve URL kolunun yan kısmında yer alan tarafa yeni bir kolon eklenir. Eklenmiş olan kolon kısmında anahtar kelime eklemesi de yapılır. Bu kolonun oluşturulma amacı web sitesinde yer alan her sayfaya anahtar kelime atamaktır. İlgili sayfanın sıralamasına göre anahtar kelime ataması yapılır. Excel dosyasında yer alan bazı sayfaların önemsiz olduğu düşünülüyor ise bu sayfalar çıkarılabilir.

Sayfa Taraması

Web sitesi bünyesinde bulunan sayfaların hepsini teker teker robot yazılım kullanarak tarama işleminden geçirmek gerekir. Tekli tarama ya da toplu tarama seçeneklerinden biri kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilir. Toplu tarama işlemi web sitesinde yer alan sayfa sayısı fazla olan site sahipleri tarafından zamandan tasarruf etmek için tercih edilmektedir. SEO analiz işlemi esnasında tekli tarama yapma işlemi tavsiye edilmektedir.

SEO Stratejisini Belirleme

Tarama sonucunda elde edilen SEO analizi sonucunda sayfalarda yer alan hataları tespit edebilmek ve çözüm bulabilmek mümkün olur. SEO analizinin amacı optimizasyona uygun olan temelin hazırlanmasıdır. Bu nedenle temelin sağlam atılması için sorunların çözülmesi ve SEO stratejisinin yapılması gerekir. SEO stratejisi belirlenirken firmanın imkânlarının göz önüne alınması önemlidir. Sayfa hızında HTML ya da CSS hatalarından kaynaklı bir sorun oluşuyorsa dışarıdan teknik destek alımı sağlanabilir. URL, sayfa başlığı ve etiket gibi basit hatalar SEO analizi sonucunda düzeltilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir