SEO İçin Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

SEO çalışmaları kapsamında yapılan her şey anahtar kelime seçimi ile doğrudan ilintilidir. Modern SEO çalışmalarının anahtar kelime seçimi ile beraber ilerlemesi, web sitesinin Google ile çalışma uyumuna da etki eder. SEO için anahtar kelime seçimi nasıl yapılmalıdır? sorusu ise bir kaç ipucunu takip etmekle cevap bulabilir.

Google Search Console

SEO çalışmalarında doğru anahtar kelimenin bulunması ve seçiminin yapılabilmesi için Google’ın Search Console eklentisinden yararlanılabilir. Arama Trafiği konsolunun menüsünde yer alan Arama Analitiği ile anahtar kelimelerin tıklanma durumuna ilişkin analiz yapılabilir. Web sitesi için belirlenmiş anahtar kelimelerinin işlevlerine göre yeni bir anahtar kelime tercihine gidilebilmektedir. Google Search Console eklentisi bu konuda SEO çalışmalarına yardımcı olur.

Anahtar Kelime Hacmi

Anahtar kelime araştırması yapmak potansiyel kullanıcıya ulaşım sağlamak için gereklidir. Belirlenmiş olan anahtar kelimenin hacmi ise bu konuda kullanıcıya bilgi verir. Anahtar kelime seçiminde; konu ile ilgili alaka düzeyi, kitlenin kullandığı dil, kullanıcıların belirlenmiş olan kelimeye ilişkin arama yapma olasılığı, anahtar kelimelerin varyasyonları ve eş anlamları gibi birçok etmene dikkat edilmelidir. Anahtar kelimenin hacmi web sitesine yönlendirme konusunda geniş bir alana yayılmalıdır.

Anahtar Kelime Araştırma Araçları

SEO için anahtar kelime seçimi yaparken araştırma araçlarından yararlanılabilir. Bu araçlar; Google AdWords Kelime Planlayıcı, Google Search Console, Google Trend ve Google Suggest, aHrefs Anahtar kelime gezgini, Moz Anahtar kelime gezgini, searchintent.co.uk ve Ubersuggest – Kuyruklu anahtar kelime ve türevleri olarak sıralanmıştır. Anahtar kelimeleri araştırmaya yarayan araçlar SEO çalışmasında etkili bir yöntem olarak tercih edilebilir.

Anahtar Kelime Seçiminde Temel Kavramlar

SEO çalışması için anahtar kelime seçimi yaparken temel kavramlardan uzaklaşmamak gerekir. Hacmi düşük olan kelime grupları, yüksek hacimli kelime grupları, anahtar kelimelerin yerelleştirilmesi, noktalama işareti ve harf kullanımı, gereksiz anahtar kelime kullanımı ve anahtar kelime öbeklerinde kelimeleri durdurma gibi temel kavramlar dikkate alınarak kelime seçiminin yapılması gerekir. Anahtar kelime seçiminde dikkat edilmesi gereken bu unsurlar SEO çalışmasında etken göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir