SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazıları bir ürün, bir web sitesi ya da bir içerik hakkında olabilmektedir. Burada önemli olan tanıtım yazısının açıklayıcı ve net olmasıdır. Bir diğer önemli konu ise SEO konusudur. SEO İngilizce de ki search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu kelimelerinin kısaltılmasıdır. Bu bir arama motoru ile yazının kolaylıkla bulunabilir hale getirilmesi demektir. Peki, SEO uyumlu tanıtım yazısı nasıl olmalıdır?

Başlık Seçimi Önemlidir

SEO uyumlu tanıtım yazısı açıklayıcı ve anlaşılabilir olmalıdır. Bir yazı hakkında en kısa ve öz bilgi başlıkla verilir. Bu sebeple arama motorları başlıklara çok önem vermektedir. Bir web sitesinin, ürünün ya da başka bir konu hakkında tanıtım yazısı yazılırken kısa öz ve anahtar kelimeleri içeren başlıklar seçilmelidir. SEO içerikli yazılarda özellikle dikkat edilen H1 ve H2 gibi etiketlerin yerinde ve düzgün kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Kelime Sayısı

Tanıtım yazılarında kelime sayısı önemlidir. En fazla 250 kelime olarak yazılmalı fakat konu çok da uzun uzadıya anlatılmamalı kısa ve öz tutmaya özen gösterilmelidir. Çok uzun olan yazılar okuyucuları yazıdan uzaklaştırabileceği gibi çok kısa olan yazılarda SEO açısından arama motorları tarafından uygun bulunmayacaktır. Aynı zamanda tanıtım yazısından web sitenize, ürüne ya da içeriğe link çıkılmalıdır. Burada 2 link yeterlidir. Birisi ilgili sayfaya birisi de ana sayfaya olması halinde bu tanıtım yazısı için yeterli olacaktır. Çok fazla link kullanımı arama motorları için spam anlamına gelebilir.

Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler mutlaka tanıtım yazısı içerisinde kullanılmalıdır. Aşırı anahtar kelime kullanımından kaçınılmalı konu ile ilgili 3 veya 5 farklı anahtar kelime seçilmelidir. Burada ideal olan rakam genellikle 3’tür. Anahtar kelimeler yazının ilk ve son paragrafında kullanılmalıdır. Eğer mümkünse ana başlık ve alt başlıklarda da anahtar kelime kullanımı yapılabilir.

Trafikli Siteler Tercih Edilmeli

SEO amaçlı yapılan bir tanıtım yazısında yazının içeriği kadar yayınlandığı yerde önemlidir. Yazı çok fazla ve trafiği olmayan, kalitesiz web siteler yerine arama motorları tarafından dikkate alınan sitelerde yayınlanmalıdır. 100 tane kalitesiz web sitesi yerine 10 tane kaliteli site daha da faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir