SEO Visibility Nedir?

Bu içeriğe oy verin

SEO visibility, Türkçe’si SEO görünürlüğü olan bir terimdir. Peki, tam olarak SEO visibility nedir? Bir web sitesinin görünürlüğüdür, yani bir sitenin bulunabilirlik oranıdır. Sadece arama motorlarında değil, sosyal medya gibi yerlerde de web sitesinin nasıl göründüğü ve paylaşıldığı da bu kavrama dâhildir. Bu kavram, SEO çalışmalarının ne derece fayda sağladığını rakamlara döker. Web sitelerinin karşılaştırılabilmesini sağlar.

SEO Visibility Neden Önemlidir?

SEO visibilty, bir web sitesinin rakipleri ile kendini kıyaslayabilmesine ve onların önüne geçebilecek stratejiler oluşturmasına yardımcı olur. SEO visibility araçları, detaylı bir şekilde bir web sitesini ve rakip web siteleri analiz ederek karşılaştırma yapar. Web sitesi çalışanları, böylece rakiplerinin gerisinde mi veya onlardan neylerinin eksik olduğunu görmüş olur. Çalışanlar, bu analizin sonucunda daha verimli SEO çalışmaları yapabilirler.

Ne Tür Kelimelerin SEO Visibility Değeri Yüksektir?

Her kelime veya cümlenin SEO visibility değeri sürekli değişim gösterir. Ancak sitelerin “haber oku”, “gazete oku”, “para kazan” kelimelerini kullanması siteye avantaj sağlar. Bu gibi kelimeler kullanıcılar tarafından sürekli kullanılan temel kelimeler olduğu için web sitesinin görünürlülüğünü arttırır.

SEO Visibility Değeri Nasıl Arttırılabilir?

Google’ın sık sık algoritmalarını değiştirmesi, SEO visibility puanını yükseltme konusunda sürekli yeni çalışmalar yapılmasına sebep olmaktadır. Ancak bazı temel dokunuşlar bu puanı yükseltme konusunda fayda sağlar. Sayfa hızının iyileştirilmesi bu puanı yükseltir. Kaliteli içeriklere yer verilmesi, kullanıcının siteden memnun kalmasına ve daha düzenli girmesine vesile olur, tabi bu da puanı olumlu anlamda etkiler. Kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi, sosyal medyadan yardım alınması gibi dokunuşlar da bu puanı yükseltecek adımlardır. İnternette yapılan aramaların yarısından fazlası mobil cihazlardan yapılıyor. Bu göz ardı edilmeyerek mobil siteye önem verilmesi de bu puanı arttıracaktır.

SEO Visibility Raporu Nasıl Alınır?

Bunun için çeşitli araçlar vardır ama bunların en bilineni Search Metrics’tir. Search Metrics’in Suite özelliği kullanılarak kişi kendi sitesinin ve rakip sitelerin raporuna ulaşabilir, bu rapor ışığında stratejiler çizerek rakiplerinin önüne geçebilir. Ayrıca mobil siteler için de mobil görünürlülük raporu Search Metrics tarafından sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir