Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

Bir web sitesi olan ve Google tarafından taranmak, geniş kitlelere ulaşmak isteyen kişiler için oldukça önemli bir kavram olan tarama bütçesi aslında Google tarafından belli bir gün içerisinde kaç kez tarandığının tespit edilmesi olarak açıklanabilir. Başka bir ifade ile botlar tarafından Google’ın size verdiği öneme paralel olarak ne kadar sıklıkla sitenizin tarandığını anlamak anlamına da gelir. Bu önem sıralamasından uzaklaştıkça da Google tarafından taranması ve geniş kitlelere ulaşması oldukça zor bir olasılık haline gelecektir. Bu derecede önemli olmasından dolayı da tarama bütçesi (crawl budget) nedir? sorusunun cevabı daha da önemli bir hal alır.

Tarama Bütçesi Neden Önemlidir?

Tarama bütçesi gün içerisinde değişkenlik göstermesine rağmen genel anlamda sabit olarak düşünülebilir. Sabit kabul edilmesi her ne kadar doğru olsa bile sitenizin sahip olduğu tarama bütçesi düşmeye başlayabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise belli bir ortalamanın altında kalmaya başlayacaktır. Bu durum sitenizin değerinde ve Google tarafından arama sonuçları arasında sunulmasında olumsuz bir unsur olarak değerlendirilecektir. Bunun için bir web sitesi açısından kontrolü ve ölçümü önem arz eder.

Tarama Bütçesi Nasıl Hesaplanır?

Tarama bütçesi hesaplamak için temelde basit işlemler uygulanır. Formül şeklinde oluşturulması gerekirse de her gün dizine eklenen sayfaların sayısının günlük tarama sonuçlarında sunulan sayfa sayısına bölünmesi ile elde edildiği söylenebilir. Bunun daha pratik şekilde hesaplanması için aslında Google tarafından sunulan Google Console özelliğinden yararlanmanız önerilir.

Google Console Nasıl Kullanılır?

İlk olarak Google Console hesabınız üzerinden erişim sağlamalısınız. Menü üzerinden Google Dizini ve ardından Dizin Durumu sekmelerine ilerlemelisiniz. Bu menü sonunda dizine eklenmiş olan sayfaların tamamının sayısına erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı menü üzerinden tarama istatistikleri kısmına ulaşarak taranan günlük sayfa sayısına ulaşabilirsiniz. Bölümleri size tarama bütçesini verecektir.

Tarama Bütçesi Nasıl Şekillenir?

Her faktör üzerinde belli kriterlerin etkileri vardır. Tarama bütçesi için ise Google’a eklenen sayfaların toplamı, sitenin hizmet sunduğu genişlik ve buna bağlı hızı oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir