Ticaret Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

Günümüzde E-ticaret sitelerinin işlem ve alışveriş hacmi dudak uçuklatacak boyutlara gelmiştir. Birçok zincir mağaza da web sitesi üzerinden yapılan satış en yüksek cirolu şubelerini geçmektedir. Geçtiğimiz yıl ülkemiz de ki toplam alışverişin %30’u internet üzerinden gerçekleşti. Bu da e-ticaret siteleri için SEO’nun önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Peki, ticaret siteleri için seo nasıl yapılır?

Detaylı Anahtar Kelime Araştırmak

SEO’nun en önemli noktası doğru anahtar kelime ile işe başlamaktır. Bu sebeple bir e-ticaret sitesinin ilgili olduğu ürün grubu, ürün veya kategori hakkında çok detaylı bir anahtar kelime araştırması yapmak gerekir. Bunun için google aramalarında ki öneriler, ubersuggest yada google adwords kullanılabilmektedir. Burada hem ürüne niş olacak, en yüksek aranma hacmine sahip, rekabeti düşük, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak önemlidir.

Ürün Sayfaları Mutlaka Optimize Edilmeli

E-ticarette iyi bir SEO yapmak için ürün sayfaları mutlaka optimize edilmelidir. Öncelikle ürün başlıklarında anahtar kelime bulunması gerekir. Daha sonra özgün bir metin ile en az 500 kelime olacak şekilde bir tanıtım yazısı hazırlanmalı ve ürün sayfasına eklenmelidir. Bu tanıtım yazısı mutlaka özgün olmalıdır. Bunlarla beraber görsellerin alt metinleri ve anahtar kelimelerinin SEO çalışması da yapılmalı ve bunlar da düzenlemelidir. Ürün sayfalarının linkleri ve uzantıları da mutlaka anahtar kelimeleri içerecek şekilde hazırlanırsa bu da ürün açısından faydalı olacaktır.

Back Link ve Rakip Analizi

Bir e-ticaret sitesi mutlaka rakiplerini inceleyerek onların neler yaptığına bakmalı back link ve SEO çalışmasını ona göre şekillendirmelidir. Rakiplerinizin nereden back aldığına bakmalısınız. Sizde buna göre kaliteli ve doğal sitelerden backlink almaya bakın. Burada spama düşen sitelerden uzak durmak çok önemlidir. En doğalı kısa ve net linkler oluşturmak ve müşterilerinizi paylaşmaya şevk etmektir. Kaliteli ürün yazıları ya da blog yazıları yazarak kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

Hatasız Bir Web Sitesi Olsun

Alakasız gibi görünse de bir web sitesinin kaynak kodlarının hatasız ve mükemmele yakın olması google tarafından önemsenmektedir. Google kendi kullanıcılarına göstermek için her zaman tema kodları hatasız web sitelerini tercih eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir