Web Tasarım ile SEO Uyumu

SEO anlam olarak arama motorlarına internet sitesinin optimizasyonu anlamına gelmektedir. Bir internet sitesinin alt yapısı ve tasarımı ne kadar kaliteli olursa olsun ilgili siteye SEO çalışması yapılmaz ise o sitenin satış yapması imkânsız denecek kadar az olacaktır. SEO çalışması yapılan siteler arama motorlarında en üst sıraya yerleşecektir. Böylece daha çok müşteri siteye ulaşabilecek ve bununla birlikte sitede daha fazla alışveriş olacaktır. SEO çalışması yapılan sitelere arama motoru dostu siteler adı verilmektedir. Google friendly de denilen bu sitelerde en önemli nokta web tasarım ile seo uyumu hakkında gerekli çalışmaların yapılıp yapılmadığıdır. Her SEO çalışması sitenin tasarımı ile uyumlu olarak hazırlanmalıdır. Her web sitesinin SEO çalışması için dikkat edilmesi gereken önemli adımlar vardır.

Sitedeki Her Sayfa İçin SEO Çalışması

Web sitelerinin Google ya da Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara yerleşebilmesi için sitenin Meta etiketlerinin düzgün yapılması gerekmektedir. Meta içinde Description ve Title adını taşıyan etiketlerin de düzgün yapılması gerekmektedir. Title adını taşıyan etiketler ortalama olarak 70 harften oluşmalı ve sayfanın tüm özelliklerini açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Description etiketleri de ortalama olarak 160 harften oluşmalıdır.

Site İçeriğinin Özgünlüğü

Google gibi arama motorları daha önceki yıllar ile kıyaslandığında artık site içeriklerine verdiği önemi artırdı. Teknolojik gelişmeler sayesinde arama motoru şirketleri bu ayrımı artık daha kolay yapabilmektedir. İnternetteki milyarlarca site arasında tarama yapan arama motorları sayfalardaki kelime sayılarından sayfaların özgünlüğüne kadar birçok noktayı araştırmaktadır. Sitelerin ziyaretçi trafiğinin azlığı veya çokluğu dahi arama motorlarına çıkmayı etkilemektedir. Bu nedenle sitenize gelecek olan ziyaretçinin hemen siteden ayrılmaması için site görünüşünü düzgün yapmalı ve sitede özgün yazılar ve resimler kullanmalısınız.

Sitenin Hızı

Web sitelerinin yavaş açılması da arama motorlarını etkiler. SEO çalışmasının buna uygun yapılması ve sitenin hızlandırılması gerekmektedir.

SEO Çalışması

SEO çalışmaları bir sitenin üst sıraya çıkması için tek başına yeterli değildir. Sitenin tasarımı güzel olmalıdır. Ayrıca sitenin alan adının da site içeriğiyle ilgili olması yapılan SEO çalışmasını destekleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir