Youtube’da SEO Nasıl Yapılır?

Son yılların en popüler sosyal platformlarından olan youtube özellikle de kullanıcıya gelir ödeyen yapısı ile popülaritesini gün geçtikçe arttırmaya devam ediyor. Özellikle youtuber diye adlandırılan youtube içerik üreticilerinin kazançları ile beraber her geçen gün daha da gündem olması ile beraber youtube daha da dikkat çekti. Peki, youtube içerisinde video yayınlayan bir kanal daha ön plana çıkmak için ne yapmalı? Youtube’da SEO nasıl yapılır?

Youtube SEO Çalışmaları

Youtube da seo yapmak için bir kaç yol bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi youtube etiket çalışmalarıdır. Youtube kullanıcıların videolarını platforma yükledikten sonra bir kaç farklı düzenleme imkânı sunar. Bun düzenleme işlemlerinden birisi de youtube etiket sistemidir. Bu sistemde videonun içerdiği konu hakkında muhtemelen aranması beklenen kelimeler ya da kelime öbekleri yazılarak etiketler arasında eklenir.

Açıklama İçeriği Önemli

Youtube videonuz hakkında yazılacak olan açıklama mutlaka video internette aranacağı zaman muhtemel olarak yazılacak kelime ve kelime öbeklerini içermelidir. Youtube video açıklaması adeta bir blog yazısı gibidir. Giriş, gelişme ve sonuç kısımları bulunmalıdır. Bu yazı içerisinde hem video hakkında bilgi verilmeli, video içeriğinden bahsedilmeli, hem ilgili linklere yönlendirme yapılmalı hem de video içeriğinin anahtar kelimeleri kullanılmalıdır. Açıklama ile beraber mutlaka video başlığında anahtar kelimeler geçmelidir.

Twitter’ı Kullanmak

Videolar yüklendikten sonra mutlaka twitterda kanal hakkında açılmış olan bir hesap üzerinden paylaşılmalıdır. Facebook yerine twitterın ön plana çıkmasının sebebi hem etkili hashtag uygulaması hemde direkt olarak youtube üzerinden hastaglar yazılıp twitter kutusu tıklanarak videonun twittera gönderilebilmesidir. Her türlü sosyal medya yardımcı olacağından dolayı facebook gibi diğer platformlarda kullanılarak internet üzerinde ki bulunabilirlik arttırılabilir.

Blog Sistemi de Kullanılmalı

Video yayınlandıktan sonra bir web sitesi ya da blog sitesi üzerinde mutlaka yayınlanmalıdır. Bu işlem google üzerinden videonun bulunabilirliğini arttıracak aynı zamanda da videoya backlink çıkarak bir nevi ekstra destek sağlayacaktır. Hem de aynı zamanda video ile blog içerisine SEO uyumlu güzel bir makale yazılarak videonun içeriğinden bahsedilebilir, burada kullanılan anahtar kelimeler rahatlıkla internette bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir